Obojstranná vložka


Ak ste si už niekedy zabuchli dvere s otočenými kľúčmi v zámku a samozrejme, že v tú najnevhodnejšiu chvíľu,
tak existuje riešenie, aby sa Vám takáto situácia opäť neprihodila.

S pojmom obojstranná vložka do dverí sa môžeme stretnúť aj pod iným názvom, ako napríklad :
- prestupová spojka (výrobca vložiek FAB)
- emergency (výrobca vložiek Mul-T-Lock)
- BSZ "beidseitig schließbarer Zylinder" (výrobca vložiek GEGE)

Štandardne predávané vložky sú poskladané tak, že ak z vnútornej strany dverí zostane vložený a otočný kľúč, tak z vonkajšej strany dverí neviete kľúč celý zasunúť do vložky a následne si dvere otvoriť otočením kľúča.

Je to spôsobené súčiastkou, ktorá sa volá spojka a tá sa pohybuje v ovládacom palci. Po zasunutí a otočení kľúča sa spojka čiastočne presunie do druhej polovice vložky a znemožní vloženie a otočenie kľúča z druhej strany zámku.

 obojstranna-vlozka


A tu je sľúbené riešenie ako sa ochrániť pred zabuchnutím.
Štandardne predávaná nová vložka sa rozoberie a demontuje sa z nej továrenský namontovaný palec. Následne sa do vložky nainštaluje palec s prestupovou spojkou a vložku už je možné ovládať, aj keď je z vnútornej strany dverí vložený a otočený kľúč. Táto úprava vložky proti vymknutiu je účinná aj pri zamknutých dverách. Či sú dvere zabuchnuté, alebo zamknuté, alebo aj keď ostal z vnútornej strany dverí pootočený kľúč v ľubovoľnej polohe, vždy si budete vedieť z vonkajšej strany dvere otvoriť.

Bezpečnostná obojstranná cylindrická vložka má využitie nielen pri bytových dverách, ale v poslednej dobe hlavne aj pri rodinných domoch. Veľa moderných novostavieb rodinných domov používa plastové alebo hliníkové dvere s automatickým uzamykacím systémom.
Možno ste si teraz povedali, že ja také dvere nemám. 80% zákazníkov ani nevie, že také dvere má, pretože automatické zamykanie prebieha bez otočenia kľúča do zamykacej polohy a opäť bez nutnosti použitia kľúča na odomknutie dverí. Najčastejšie sa inštaluje automatický uzamykací systém GU-SECURY Automatic. Tento systém funguje nasledovne: po zabuchnutí dverí automaticky vyskočí vrchná a spodná strelka (jazýček) o dva centimetre a dvere sú zamknuté. Vyskočená vrchná a spodná strelka je zablokovaná a nedá sa z vonkajšej strany dverí zatlačiť.
Práve máte dvere automaticky zamknuté :o)
Dvere sa "odomykajú" stlačením kľučky dverí, alebo otočením kľúča z vonkajšej strany dverí.
Pri stlačení kľučky príde k zasunutiu vyskočených jazýčkov späť do lištového zadlabávacieho zámku a jazýčky sú už odblokované. Po každom zabuchnutí dverí so systémom GU-SECURY Automatic sa dvere automaticky zamknú. Otočením kľúča do zamykacej polohy o jeden západ sa vysunie uzamykacia závora a zaistí sa kľučka proti stlačeniu z vnútornej strany dverí.

Zákazníkom, ktorý majú tento automatický uzamykací systém, určite odporúčame obojstranný zámok. Ak by ste mali nainštalovaný štandardne predávaný bezpečnostný zámok a nedopatrením by ste zabudli z vnútornej strany dverí kľúče v zámku, tak Vaše dvere sa bez poškodenia (odvŕtania) vložky s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú dať otvoriť. 

Veľa zákazníkov sa pýta, či obojstranná vložka do dverí je bezpečná, pretože majú pocit, že keď sa dá zámok vždy otvoriť z vonkajšej strany dverí, tak sa im hocikto dostane do bytu.
Veľký omyl!
Úprava proti vymknutiu žiadnym spôsobom neznižuje bezpečnosť vložky a Váš majetok bude naďalej rovnako chránený ako s vložkou bez úpravy proti vymknutiu, pretože súčiastka zabezpečujúca obojstranne otvárateľnú vložku sa inštaluje do stredu vložky.
Po namontovaní obojstrannej vložky je z vonkajšej strany dverí vstup na kľúč taký istý ako pri bezpečnostnej vložke bez prestupovej spojky a všetky bezpečnostné a ochranné prvky vo vnútri vložky sú zachované. Z vonkajšej strany zabuchnutých, alebo zamknutých dverí nie je možné vložku otvoriť bez poškodenia, aj keď je vo vložke nainštalovaná prestupová spojka.

Našim zákazníkom inštalujeme výlučne certifikované bezpečnostné vložky, ktoré boli testované na všetky druhy otvorenia bez poškodenia. Bezpečnostné vložky v bezp. triede 3 a 4, ktoré sú určené na inštaláciu do obytných priestorov boli podrobené testom na odolnosť voči vyplanžetovaniu a nedeštruktívnej úderovej metóde, vrátane testov vložiek s nainštalovanou prestupovou spojkou.

Príplatok za úpravu proti vymknutiu stojí približne 15 až 22,- € podľa zvoleného výrobcu cylindrickej vložky.

Nech sa páči, pozrite si informatívne videá :

Obojstranná vložka Mul-T-Lock Integrator

Obojstranná vložka Gege AP2000
Späť na Články